ÇOCUKLARINIZ İÇİN

NASIL BİR GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇMELİSİNİZ

Gözlerimizin, toplam yaşamı boyunca maruz kaldığı UV ışınlarının yüzde seksenini 18 yaşına kadar aldığı düşünülmektedir. UV ışınlarına uzun süre maruz kalınması kornea, retina ve mercekte gözle görünür bir hasara, geçici görme sorunlarından, katarakt ve kanser gibi uzun vadeli görme problemlerine neden olabilir. Çocukken iyi bir güneş gözlüğü kullanılmaya başlanması birey için çok erken bir süreç değildir.

 

Gençken gözlerin içindeki merceklerin bu yüksek enerji ışınlarını daha az filtreleyebilme kabiliyeti olduğundan, çocukların gözleri yetişkin gözlerinden daha çok UV ışınlarına duyarlıdır. Ayrıca çocuklar birçok yetişkinden daha fazla dışarıda vakit geçirmektedir. Bu nedenle güneş ışınlarının yüzde yüzünü engelleyen güneş gözlükleri çocuklar için daha önemlidir.

 

 

Çocuğunuz için nasıl güneş gözlüğü seçersiniz:

 

  • Moda önemli değildir. Yetişkinler şık görünmek için bir çift güneş gözlüğü seçebilirken, UV koruyucu güneş gözlüklerinin seviyesinin (çocuklar veya yetişkinler için) camların rengi ile hiçbir ilgisi yoktur. Çocuklar için tasarımdan ziyade, yüzde yüz güneşin UV ışınlarını engelleyen camların seçilmesi önemlidir. İmkanınız varsa çocuklarınızın güneş gözlüklerini kendileri seçmelerine izin verin. Eğer alınan güneş gözlüğünde bir söz hakları olursa, daha çok severek takarlar ve takmaktan keyif alırlar. En iyi koruyan bir grup gözlük arasından seçmeye imkan tanıyın. Eğer çocuğunuz görüş alanınız dışında gözlüklerini çıkarırsa, gözlüğün yararı olmayabilir.
  • Yüze uygunluk kilit noktadır. Çocuğunuzun annesinin güneş gözlüklerini takarak bir fotoğrafını çekmek sevimli olsa da, çocukların deneyimli ve profesyonel bir kadro tarafından, çocukların yüz boyutları için özel olarak ölçeklendirilen çerçeveli gözlük kullanılmalıdır. Çocuklar hızlı büyürler, gözlüklerinin doğru ölçüde olduğundan emin olunmalı ve güneş gözlükleri artık yüzüne dar gelmeye başladıysa değiştirilmelidir.
  • İşlev, form ile gelir. Çoğu güneş gözlük camları darbeye dayanıklıdır (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin "FDA" gerektirdiği gibi) ancak büyük çoğunluğuyla kırılmaz değildir. Çocuğunuz spor yapıyorsa veya çok aktifse; dayanıklı, çatlama ve kırılmaya karşı güçlü polikarbonat camlar iyi bir seçim olacaktır. Polikarbonat malzemeler, FDA darbe dayanıklılık standartlarından 40 kat fazla bir mukavemete sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda güneşin zararlı UV ışınlarının da yüzde 99’unu engelleyen doğal bir UV filtresidir.
  • Çocuk çocuktur. “Kayıp çorap sendromu” gibi birkaç haftada bir gözlük almayı önlemek için gözlük saplarına takılabilen gözlük kordonları vardır. Böylece çocuğunuz gözlüklerini çıkartınca veya oyun sırasında düşecek olursa çerçeveler boyunda asılı olarak kalıp, kaybolmayacaktır. Çocuğunuzun diğer okul arkadaşları ile gözlüklerini değiş tokuş yapmaması için de iyi bir fikir olabilir. Tüm gözlükler aynı korumaya sahip değildir. Siz çocuğunuza en iyi korumayı sağlayabiliyor olmanız tüm ebeveynlerin de sağladığı anlamına gelmez. Bir arkadaş ile değiş tokuş yapmak, çocuğunuzun gözlerinin daha az korunduğu anlamına gelebilir.
  • Lokasyon, lokasyon ve lokasyon… Çocuğunuzun UV ışınlarına kar, su, plaj gibi bölgelerde daha da çok maruz kaldığını unutmayın. Özellikle bu bölgelerde çocukların gözlerinin korunması hayati önem taşır.
  • Birçok yetişkin bile kış aylarında güneş gözlüğü takmayı unutmaktadır. Çocukların hatırlaması daha da zordur. Kar, sudan fazla olmasa da yansıma yapmaktadır. Kışın parlak güneşi görmeyi çok seviyor olsak da, bunlar çocukların gözleri için en tehlikeli günler olabilir.
  • Aile baskısı problemleri. Çocuğunuzun gözlüğünü takıp takmadığını 7/24 izleyemezsiniz. Onlar için ne kadar önemli olduğunu açıklasanız bile sizin gözetiminizde olmadıklarında çıkarmak isteyebilirler. Arkadaşları gözlük kullanmamasına rağmen çocuğunuzun severek takabildiği ve sürekli kullanacağı kaliteli ve onları koruyacak güneş gözlükleri bulmaya çalışın.
  • Bazı alışkanlıklar güzeldir. Çocuğunuzun bazı iyi alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olun. Gözlükleri kapıya yakın muhafaza ettiğinizden emin olun, böylece dışarı çıkarken takmayı unutmazlar. Çocuğunuzun gözlükleri için onların her zaman rahatlıkla bulabileceği özel bir yer yapın. Yaşça büyük çocuklar için güneş gözlüğü takmayı alışkanlık haline getirmek biraz zor olabilir ama bu çabaya değer.

 

Çocuk güneş gözlüklerini bulacağınız en ideal yerler güneş gözlüğü mağazaları, optik zincir mağazaları veya kendi gözlükçünüzdür. 6 aylık bebekler için bile güneş gözlüğü bulunabilir. Unutmayın, miniklerinizi güneş gözlükleri ile ne kadar erken tanıştırırsanız o kadar daha hızlı alışkanlık edinirler.

 

©2019 Brookseyewear  (0312) 448 00 81 Ulubey Sokak NO:24/10 Çankaya - Ankara

Bizi takip edin